78. Venedik Film Festivali “Venice VR Expanded İstanbul”un biletleri satışta

featured

Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında, yaratıcı ve sanatsal değeri olan VR projelerinin yarıştığı bölüm Venice VR Expanded 2021 İstanbul’a bu yıl da uğruyor. Etkinlik, ziyaretçileri 360 derecelik görsel-işitsel bir deneyim içerisinde, hikaye anlatımının yeni olanaklarını keşfetmelerine imkan sağlıyor. Bu yılki etkinlikte kırka yakın eserin çoğu ödül için yarışırken, bir kısmı yaratıcı VR endüstrisinin en iyi örneklerini ve Biennale College programından belli başlı çalışmaları içeriyor. Ayrıca, seçilen projeler sinema, dans ve bilgisayar oyunun engin dünyasından beslenen yaratıcı sanatçıların eserlerinden oluşuyor.

Bu yıl Cannes Film Festivali’nin sanal gerçeklik projelerinin yarıştığı Cannes XR’da “En İyi VR Öykü Ödülü”nü kazanan Tayvanlı yönetmen Lun Hui’nin “Samsara” projesi festivale katılanlarda, bebek veya astronot gibi farklı bedenlere dönüşüyormuş hissiyatı yaratarak, dünyayı başka bir perspektiften deneyimlemelerine imkan tanıyor. 

Bir diğer proje Lavrynthos ise bir sanal gerçeklik masalı olarak, seyircinin labirentin kötü şöhretli canavarına dair beklentilerini alt üst ederek klasik Minotor mitini yeniden anlatıyor. Yönetmenliğini, geçen yılın popüler VR projesi “Gravity VR”ın yönetmenleri Amir Admani ve Fabito Rychter üstleniyor. 

Etkinlikte öne çıkan “Reeducated” isimli diğer proje, sanal gerçeklik belgeseli olarak Tacheng’deki bir tesiste birlikte hapsedilen üç adamın (Erbaqyt Otarbai, Orynbek Koksebek ve Amanzhan Seituly) rehberliğinde, izleyicileri Sincan’ın “yeniden eğitim” kamplarından birine götürüyor. Aralık 2019’da küresel pandeminin yarattığı hapis ortamından hemen önce, muhabir Ben Mauk, film yönetmeni Sam Wolson ve sanatçı Matt Huynh, Otarbai, Koksebek ve Seituly ile röportaj yapmak için Kazakistan’a gider. İlk elden tanıklıklardan, hayatta kalanların eskizlerinden ve uydu fotoğraflarından oluşturulan proje bu adamların ortak deneyimlerini sürükleyici bir üç boyutlu uzamda yeniden inşa etmek için, kalem ve fırça illüstrasyonuyla animatör Nicholas Rubin ve mekan özgü besteleriyle Jon Bernson güç alıyor.

 

Artırılmış Gerçeklik üzerine sunumlar ve konuşmalar… 

Etkinlikle eşzamanlı olarak artırılmış gerçeklik üzerine düşünmek, tartışmak ve yaratmak için bir dizi atölye çalışmaları ve sunumlar ücretsiz olarak gerçekleşiyor. 3 Eylül’de Bahçeşehir ve Medipol üniversitelerinde görev yapan öğretim görevlisi Oytun Kal, yeni teknolojiler ve sürükleyici film yapım metodolojileri hakkında sunum yapıyor. 4 Eylül’de tiyatro ve performans sanatçısı Selen Lun, sanal gerçeklik ve pandomim ilişkisi üzerine bir atölye çalışması yürütecek.

Etkinliğin biletleri festival içeriğine elli dakika erişim sağlarken katılımcılar projeler içerisinden deneyimlemek istediklerini seçebiliyor. Etkinlikte yer alan projeler orijinal dillerinde ve bir kısmı ise İngilizce altyazılı sunuluyor. Etkinlik sırasında kullanılan tüm ekipmanlar, her kullanım arasında UV ve dezenfektanlarla dezenfekte ediliyor. 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login

reklam
reklam
Login

To enjoy HABERLER BU KOLTUKTA privileges, log in or create an account now, and it's completely free!

Bizi Takip Edin