Havayolu ulaşımında ‘uzay çağı’ dönemi

featured

İspanyol tasarımcı Oscar Vinals’ın dizayn ettiği ‘Progress Eagle’, şimdiye kadar üretilen tüm uçaklardandaha büyük olmasıyla dikkati çekiyor. Firmanın; uçağı 800 yolcu kapasiteli standart uçuş ve kabinlerin yerine restoran; spa, sinema, dükkanlar ve kumarhane gibi olanakların yer aldığı, 300 yolcu kapasiteli ‘tek uçuş’ modeli olarak iki şekilde piyasa sürmesi bekleniyor.

GEMİ SEYAHATİ GİBİ UÇAK YOLCULUĞU

Uzay çağına ayak uyduracak uçağın uydudan topladığı güneş enerjisi sayesinde neredeyse sürekli havada kalabilmesi amaçlanıyor. Bununla birlikte yolcuların, dünya çapında gezip, deniz yolculuğuna benzer deneyimler yaşamaları hedefleniyor.

Uçakta, ‘turist’, ‘bussiness’ ve ‘pilot’ olmak üzere 3 sınıf bilet tasarlanıyor. Bilindik uçaklarda yer almayan ‘pilot’ sınıfı bilet alan yolcular, ‘panoramik görüntüleme salonu’ imkanından yararlanabilecek. Bu bilete sahip olan yolcular, uçak içindeki camekan alandan daha önce deneyimlenmemiş bir görüş açısıyla yolculuk edebilecek.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE SESSİZLİK

Uydudan toplanan güneş enerjisini değerlendirerek kendi kendine yetecek bu uçağın, geleneksel uçaklardan daha enerji verimli ve daha sessiz olması bekleniyor. 96 metre kanat açıklığı ve 80 metre uzunluğa sahip olacak şekilde planlanan ‘Progress Eagle’, bu haliyle bugünkü ticari uçakların hepsinden büyük olacak.

Hava ulaşımında yeni bir çağ başlatacak uçağın piyasaya çıkış tarihinin 2030’dan önce olması beklenmiyor.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login

reklam
reklam
Login

To enjoy HABERLER BU KOLTUKTA privileges, log in or create an account now, and it's completely free!

Bizi Takip Edin