Kapadokya’da tarih, peribacalarına yansıtıldı

featured

Kapadokya‘da tarih, peribacalarına yansıtıldı

NEVŞEHİR – UNESCO Kültürel Miras listesinde yer alan ve Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinin tarihi geçmişi, 3D Mapping teknolojisi ile peribacalarına yansıtıldı.

Nevşehir Valiliği Müze Müdürlüğünün Müzeler Haftası nedeniyle düzenlediği peribacalarındaki arasındaki görsel şölen, Avanos ilçesine bağlı Zelve Ören yerinde gerçekleştirildi.

Görsel şölende Kapadokya’nın jeolojik oluşumu, sonrasında da Asur Ticaret Kolonileri, Hititler, Frig, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait yaşanmış tüm medeniyetlerin tarihi süreci, 3D Mapping teknolojisiyle peribacalarına yansıtılarak anlatıldı.

Yaklaşık 30 dakika devam eden etkinliği Nevşehir’de bulunan Depremzede çocuklar ve vatandaşlar izleme imkanı buldu.

İzleyenler arasında bulunan depremzede öğrenci Muhammed Törün “Kapadokya’nın oluşumunu ve Hıristiyanlıktan Müslümanlığa giden yolculuğu izledik. Muhteşemdi” şeklinde konuştu.

Kıvanç Uz’da açıklamasında Kapadokya’yı Kapadokya’da böyle güzel bir organizasyonla anlatmak çok güzeldi. Burada yaşamış eski medeniyetleri de gördük. İzlemek çok zevkliydi” dedi.

Bölgede Profesyonel turist rehberliği yapan Nehir Turan’da açıklamasında “Gösteri çok keyifliydi. Ruhani olarak insana geçiyor. 3D görüntü böyle bir atmosferde daha zevkliydi. Akılda kalması yönüyle de çok güzel. Bir şeyi anlatmak var, göstermek var. Figürleri burada üç boyutlu canlandırmak çok farklıydı” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Asım Çapacı – Kültür Sanat

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Login

reklam
reklam
Login

To enjoy HABERLER BU KOLTUKTA privileges, log in or create an account now, and it's completely free!

Bizi Takip Edin